Internetové vyhledávače Google vs. Seznam 2022

V České republice máme několik internetových vyhledávačů a asi nikoho nepřekvapí, že největší rybou v českém rybníku vyhledávačů je Google. Domnívám se, že neexistuje nic, co by mohlo dominantní postavení Googlu v České republice změnit. Největším soupeřem Googlu ve vyhledávání je v Česku internetový vyhledávač od Seznam.cz, který dokázal v roce 2019 “sebrat” Googlu téměř čtvrtinu vyhledávání. Toto je skutečně úctyhodný výsledek vezmeme-li v úvahu, že ostatní vyhledávače mají zanedbatelný poměr vyhledávání. Podívejme se na to, jak si vedly vyhledávače od Googlu a Seznamu v roce 2021.

Na přelomu let 2021/2022 byl celkový poměr vyhledávačů Googlu a Seznamu v poměru 84:11 ve prospěch Googlu. Ještě více se tak umocnila dominance Googlu nad Seznamem, protože na přelomu let 2019/2020 byl tento poměr 76:24 ve prospěch Googlu. Nicméně i zmíněných 11 % ve vyhledávání, které Seznam drží, je stále více než dobrý výsledek. Zmíněný poměr 84:11 je brán z organického vyhledávání ze všech zařízení. Jak mobilních, tak desktopových. Za uplynulých 7 let se poměr využívání internetového vyhledávače Google zvedl ze 47 % na 84 %. Tempo, jakým roste poměr využívání Googlu (nejen vůči Seznamu, ale i ostatním vyhledávačům) je až zarážející. Ačkoliv to v loňském roce vypadalo na zpomalení tempa vyhledávání Googlem, opak je pravdou. Pomyslná propast mezi dvěma největšími českými vyhledávači se stále více rozevírá – konkrétně o dalších 5 % a to i přesto, že byl odhadován růst mezi 1 – 2 %.

Seznam vs Google 2022

Do značné míry můžeme pouze odhadovat, co stojí za tímto růstem. Google v uplynulém roce posiloval na všech frontách (na úkor Seznamu) a tak daná čísla lze považovat za přirozený vývoj. Ačkoliv statistiky nejsou pro internetový vyhledávač Seznam příznivé, domnívám se, že má stále co nabídnout a neměl by být při optimalizaci opomíjený.

Česká tisková kancelář (ČTK) nabízí rovněž srovnání dvou největších internetových vyhledávačů v Česku. Dle její zprávy ze 23.4. 2021 klesl podíl vyhledávače Seznam za posledních pět let o deset procentních bodů na 10,51 %. Oněch zmíněných 10,51 % zaujímá Seznam v konkurenci všech vyhledávačů, tedy nejen Googlu. Až za Seznamem se nacházejí další světové vyhledávače jako jako Bing nebo Yahoo! Vyplývá to z měření webu Statcounter GlobalStats. Americký Gigant vstoupil na český trh na podzim roku 2006. V té době měl podíl vyhledávání 15 %. V roce 2010 byla jeho pozice s vyhledávačem Seznam vyrovnaná.

Zajímavost místo závěru. Na konci roku 2020 Seznam.cz vyzval Google k vyplacení náhrady škody přes 9 miliard korun za údajné omezení hospodářské soutěže v oblasti internetového vyhledávání. Dle vyjádření firmy Seznam.cz toto omezení spočívalo v nemožnosti dohodnout se s výrobci telefonů s operačním systémem Android na tom, aby v těchto zařízeních mohly být předinstalovány aplikace od Seznam.cz. Jinými slovy. Velcí výrobci telefonů, kteří chtějí používat operační systém Android mají podepsané smlouvy s Googlem, které znemožňují, aby v operačním systému mohly být předinstalované aplikace konkurentů. Lze očekávat, že se celý spor potáhne několik let. Otázkou zůstává, zda Seznam.cz očekává, že v daném sporu uspěje nebo je to pro něj jen promyšlený PR tah. Pokud jakýkoliv lokální vyhledávač vymáhá od Googlu miliardovou částku, zcela jistě se tato informace dostane do většiny světových médií. Ať tak či onak, Seznam nezahálí a neustále rozvíjí své ostatní aplikace tak, aby byl nadále schopen udržet krok s konkurencí.

Ať už si vyberete pro svou inzerci Google či Seznam, s pomocí se můžete klidně obrátit na nás. Můžete nám napsat e-mail na info@webmium.cz. Dále nás můžete kontaktovat pomocí formuláře na našich webových stránkách webmium.cz/kontakt nebo na telefonním čísle naší podpory +420 605 99 44 66 a my se Vám co nejdříve ozveme.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Přejít nahoru